Jak poskládat smysl života? (puzzle argumentů)

30.11.2011 23:40
puzzle pravda2

Přidávám další zamyšlení s citací z knihy "Kauza víra".

"Když se snažíte o něčem rozhodnout, zda je to pravdivé, a zvažujete důkazy pro a proti, je důležité, abyste bral v úvahu všechny relevantní důkazy a ne jen některé z nich"...

Tak krátká věta a tak zásadní následky její nedodržení může mít (a většinou také má). V knize byl tento výrok zdůrazněn v kontextu toho, že autor knihy navštívil jednoho z nejznámějších křesťanských filozofů, kterého se celou dobu ptal na pouze jednu problematiku. Tato problematika byla konkrétně učení o pekle.

Smyslem však bylo říci, že mnoho lidí se zasekne na pár oblastech, které zdánlivě v jeho očích nejdou překonat, avšak ignorují mnohonásobně více oblastí, které mluví o opaku. Když tedy budu tvrdit, že Bůh není, protože sousedovic Toníka srazilo auto, tak bych měl také zároveň zvažovat a počítat s tím, že si sousedovic Anička vymodlila dítě, ač byla dle lékařů neplodná....že cítíme "něco" nad námi, že vidíme všude tu úžasnou krásu a harmonii všeho stvoření, že cítíme existenci nějaké vyšší morálky, která nám prostřednictví svědomí říká, co je dobré a co špatné...atd.

A samozřejmě stejný algoritmus uvažování můžeme použít i ve všedním životě...vidím-li svého přítele (přítelkyni), jak se najednou z někým políbila, můžete - pokud se budete řídit jen tímto okamžikem - konstatovat, že vás podvádí....to je ale krátkozraké...můžete přijít blíže a zjistit, že se tito dva právě poznali a zdvořilostně se představili....Pakliže by vám ale někdo donesl fotku právě s tímto okamžikem, co byste dělali?

Máte tady jeden malinkatý dílek skládačky (okamžik vyfocení)...ale celkový obraz je někde úplně jinde...

Proto posuzujte všechny věci a informace z širšího kontextu...mnoho lidí odsuzuje nějakou věc, proti které mluví zdánlivě 1 oblast...ale už nevidí, že PRO tuto věc hovoří 10 dalších jiných argumentů...