Jóga, neškodné fyzické cvičení?

03.12.2011 17:24

Jóga a křesťanství je již v počátku terminologicky nesmysl. Co vám evokují slova křest, Ježíš, církev, modlitba nebo smrt na kříži? Zcela jistě to základní, co každého průměrně vzdělaného člověka napadne, je „křesťanství“. Co se ale stane, když řekneme průměrnému evropanu slovo „jóga“? Co si pod ním vybaví? Velmi často jsou odpovědi následujícího charakteru – orientální léčebná gymnastika, neškodné fyzické cvičení, východní cvičení apod. Ačkoliv je na všech těchto odpovědích malinko pravdy, je odpověď neúplná a v zásadě chybná. Správná asociace a odpověď z pohledu filozofického zařazení jógy je totiž jednoznačná – „hinduismus“. 

Jelikož se i z jógy stal obrovský byznys, existují její různé varianty, které jsou přizpůsobeny „neduchovním“ evropanům. Ty však často zastírají její pravý význam a velmi často jsou považovány za neškodné fyzické cvičení (především v případě tzv. hatha-jógy). Takto jógu praktikují někdy dokonce i samotní křesťané a argumentují, že přece nic špatného nedělají, že si jdou „pouze protáhnout tělo“ a nic duchovního za tím nevidí. Výstižně tento zmatek vyjádřil známý křesťanský spisovatel Dave Hunt, který ve své knize Okultní invaze napsal: 

Průměrný Zápaďák nemá ani potuchy o tom, že jóga byla zavedena bohem Krišnou v Bhagavad Gitě, jako jistá cesta do hinduistického nebe, nebo že Šiva (jedno z nejobávanějších Hindu božstev) je osloven jako „Yogeshwara, Pán jógy“. Že jóga je vlastně Hinduismus, je většinou popíráno.

 

Shlédněte přednášku křesťanů, kteří předtím, než uvěřili, byli průkopníky v józe u nás v ČR. Dokonce cestovali do Indie za poznáním. Poté je Pán z tohoto klamu vysvobodil.