Věda a Bůh

13.01.2012 21:18

Tato rubrika se zaměřuje na problematiku vědy a vědeckých objevů v souvislosti s existencí Boha křesťanství.

Diskusní téma: Věda a Bůh

stvoření

dagmar | 23.03.2015

Stvoření sveta z ničeho a následné tvrzení hmota ze které jsme my a vesmír je skutečna (první věta Bible)
katolický kněz má právo dávat možnost spovedi a rozhřešení. ? Když Bůh nám dal svobodnou možnost se rozhodnout, k čemu tedy potřeby kněze?
Boží soud : nebe nebo zatraceni (myslela jsem, že křesťanství se liší od islamu, hinduismu, konfucianum, kteří věři v život posmrtný)

Re: stvoření

Petr | 16.04.2015

zdravím Vás, Dagmar,

děkuji za Vaše dotazy. K těm kněžím - k čemu je potřebujeme? No...obávám se, že k ničemu...sám totiž jejich existenci neuznávám a myslím, že Bible také ne. Je to však součást učení římskokatolické (potažmo pravoslavné) církve. Žádné právo spovědi a rozžešení před Bohem tedy podle mého názoru nemá.

K Božímu soudu - píšete nebe, nebo zatracení. Já bych to nazval jinak - Chci být s Bohem x nechci být s Bohem. To první znamená ono "nebe", to druhé zatracení. Vezměte si to takto - pokud existuje Bůh, který má o Vás zájem a Vy jste od Něj svojí vzpourou oddělena, pak buďto s Ním po své smrti budete, nebo ne. Bůh chce, abyste s Ním byla - miluje Vás, jako svoji dceru. Ve Vašem současném stavu to však nejde - potřebujete odpuštění. Bůh je naprosto svatý a dokonalý a nepustí k sobě ze své přirozenosti nic, co je nedokonalé.

Možná si řeknete - to máme všichni problém...a máte pravdu, nemáme šanci - nikdo. I to však Bůh vyřešil...jako za naše viny trpěl On sám - poslal svého Syna, Ježíše Krista, který za nás zemřel a svojí smrtí nám dává možnost, že nám přičte svoji spravedlnost.

Abych se do toho nezamotal - všichni zasloužíme Boží odsouzení. To je Boží přirozenost. Bůh je však také láska, proto nám nabízí milost, vykoupení, odpuštění. Zdarma...

Je na každém, jak se rozhodne. Nebe, které Bůh ze své milosti nabízí, nebo zatracení, které není Boží vůlí, avšak mnoho lidí si jej v podstatě samo volí?...

Hezký den

Re: Re: stvoření

Zdeněk | 24.08.2015

............."Abych se do toho nezamotal - všichni zasloužíme Boží odsouzení. To je Boží přirozenost."............
To má být pravdivé, že Boží přirozeností je, že nás odsuzuje?

Re: stvoření

Petr | 16.04.2015

ps. k tomu stvoření světa...můžu použít stejnou logiku na materistickou evoluční víru - stvoření vesmíru a světa z ničeho? Dokonalé organismy, fyzikální a biologické zákony jen tak z ničeho nic? Náhodou? ...

Myslím, že nevěřící potřebují více víry, než kdejaký křesťan...to jenom k doplnění:)

věda a víra

Pavla | 30.01.2015

Docent, pan Miloslav král, dokázal z vědy existenci Boha. Napsal několik knih, poskytl rozhovory i videa, kde o tom vypráví.
https://vedaavira.cz/index.aspx?p=20

Re: věda a víra

Zdeněk | 24.08.2015

Pokud by věda dokázala existenci Boha, pak je věda více než Bůh.

Logika věci

Marekus | 15.07.2013

Vezmeme-li za pravdu, ze Buh je vsevedouci, ze se pohybuje napric casem, prostorem a stoji za vsim, tak od zacatku mu muselo byt jasne vse, co se stane. Proc teda tvoril adama a evu a nabadal je k tomu, aby dodrzovali jeho pravidla, kdyz sam dobre vedel, jakt to vsechno dopadne? Proc musel pak na Zem poslat potopu a vetsinu ziveho vyhladit, kdyz sam vedel, ze to udela?

Pripada mi, ze se v tomto pripade pohybujeme nekde na myslence stupidni reality show, kde nekdo taha za nitky a bavi se, jak se tomu my prizpusobime. Ano....dle krestanu mame svobodne mysleni, ktere nas odlisuje od zvirat, ale nic to nemeni na tom, ze vsevedouci Buh to vse dopredu musi vedet. Proc by tvoril dinosaury, aby vyhynuli? Buh je snad milosrdny. Nebo od zacatku planoval, ze vyhynou? Proc by buh tvoril lidi, aby vedli nabozenske valky? Dal jim svobodnou vuli, aby se mohli sami vrazdit? Vzdyt to musel vedet dopredu...

Nebo...Buh neni vsevedouci a nepohybuje se mezi casem, prostorem apod. Pak to ale neni neomezena prirodni sila a sama mohla byt stvorena. Treba buh opravdu existuje a jsem jen jeho pokusem o stvoreni zivota, ale pak by i sam Buh mohl byt pokusem nejake vyssi bytosti, ktera by opravdu mohla byt vsevedouci.

Re: Logika věci

Petr | 21.07.2013

Ahoj Marekusi,

díky za Tvé otázky. Bylo by možné o nich dlouze psát, pokusím se však alespoň stručně:

Všechny otázky mají společný jmenovatel - nejde Ti do hlavy, že mnoho zlých věcí a tragických událostí mohl Bůh dopustit - prostě proto, že to věděl.

NO...sám jsi to už napsal - člověk má svobodnou vůli. Nejprve si však musíme odpovědět, o co asi Bohu šlo, když tohle (včetně nás) stvořil? Nebudu zdržovat - Bůh touží po lásce člověka, po vzájemném vztahu s člověkem.

Tak a teď si odpovězme...jak tohle může zajistit? Buďto vyrobí roboty, kteří se nebudou moci rozhodovat a budou ve všem tupě poslouchat jako loutky...to by však nebyla láska. Nebo nám mohl dát svobodnou vůli - můžeme se rozhodnout mezi dobrem i zlem. Rozhodnout se Boha milovat, nebo ignorovat (případně nenávidět). Toto je nutné k tomu, aby láska mohla existovat. A ano, stalo se...v dějinách (v různých intenzitách) lidé Boha ignorují a nechtějí. A odpověď - ano, Bůh to věděl dopředu. Proč to dopustil? Nevím..ale asi mu to za to stojí! Věřím, že Bůh dává příležitost každému člověku být s Ním a navázat s Ním vztah. To, že mnoho z Jeho stvoření padne a dopadne zle, to ví a věděl...

Měl tedy možná 2 možnosti (když to zjednodušíme)...buďto nedělat nic (protože věděl, že mnoho z lidí mine svůj cíl), nebo do toho půjde i s tím, že to tak dopadne, ale bude mu to za to stát - miliardy lidí za celé dějiny lidstva s Ním vztah naváže a naplní cíl Stvoření...

To, že tito lidé vedou náboženské války a já nevím co všechno je pravda - samozřejmě. Nicméně to neříká nic jiného, než to, že lidé jedou po vlastní ose a Bůh to (z nějakého důvodu) toleruje.

Je však důležíté také vědět, že lidské dějiny brzy skončí. Bible o tom mluví často...Ježíš Kristus, který je nadějí pro lidstvo, přijde a ukončí zlo, udělá tlustou čáru za pojmem "lidské dějiny". Nastane konečný soud, kdy Bůh zjeví všem (každý to pozná), že je spravedlivý. Jedni budou odsouzeni k věčnému zániku, druzí budou trávit věčnost s Ním. Každý bude souzen za to, co učinil. Nikdo neunikne.

O těchto tématech píši dlouhá pojednání, proto se mi těžko "vyzobává" jen něco do této odpovědi. Pokud budeš chtít, klidně se ptej (nejlépe konkrétněji:). Hezký den.

Petr

Re: Re: Logika věci

Marekus | 22.07.2013

Ahoj Petre a dekuji za odpoved. Predem chci rict, ze nikomu nechci brat jeho viru v cokoliv.

Problem je, ze kdyz Buh vse vi, tak my jsme pro nej ti roboti, kteri jsou naprogramovani dopredu, ikdyz my si muzeme myslet, ze mame svobodnou vuli pusobit na svou budoucnost. Kdyz neco stvoris a dopredu vsechno vis, logicky musis vedet, jak se tve storeni bude vzdy chovat. Vypada to spise tak, ze Buh nam dal do vinku schopnost pochybovat a schopnost rozhodovat se mezi vice moznostmi, ale ve finale se stejne musime rozhodnout tak, jak to Buh odzacatku planoval, jak se rozhodneme. Proto ta narazka na Adama a Evu. On musel, pokud vse vi, od zacatku vedet, ze budou z raje vyhnani. Proc pak rozlisovat, jestli nekdo pujde do pekla ci do nebe, kdyz uz po narozeni cloveka hned Buh vi, jak jeho zivot dopadne. Tam prece neni moznost volby, jen pocit volby pro cloveka. Vse musi byt predem dany a naplanovany. Pokud by to Buh nevedel dopredu, jak dopadne zivot cloveka a jak se rozhodne u posledniho soudu, tak pak neni vsevedouci. Napada me pak myslenka, proc to vubec vsechno dela?

Re: Re: Re: Logika věci

Petr | 11.08.2013

Ahojko Marekusi,

díky za reakci. Trošku přemýšlím, kde hledáš zakopaného psa:) Souhlasím v podstatě s Tebou s tím, že to ví...že ví, jak se rozhodneme a dokonce i s tím, že ví, kdo bude spasený a kdo ne. Ale nevidím důvod, proč by to mělo znamenat, že jsme roboti?

To, že něco vidí dopředu přece neznamená, že to on "roboticky" nalajnuje? Ano, svým způsobem nám dal (jak píšeš) mantinely možností, které můžeme zvolit...můžeme jít pouze cestou, kterou nám dovolují fyzikální a jiné zákony...to však přece neznamená, že jsme roboti?

Já to vidím takto - Bůh vidí v čase (pro něj není čas úsečka, jako pro nás...pro Něj je minulost přítomnost i budoucnost jakoby jeden bod) to, jak se rozhodneme. Rozhodnutí je však na nás. Dal nám možnost jít proti Němu a ignorovat Jej...ale dal nám také možnost (a milost) říct ano na Jeho volání...

Proto si nemyslím, že by to bylo naplánované. Kdyby bylo, nemohl by Bůh volat člověka k zodpovědnosti za svá rozhodnutí...a On nás k tomu volá...

Bůh tedy ví, milý Marekusi, jak se rozhodneš. Ví o Tobě všechno. Neznamená to však, že Ti bude diktovat, co budeš dělat a jak se rozhodneš.

Hezký den.

Petr

1 | 2 | 3 >>

Přidat nový příspěvek